Wielka szóstka - czyli jest zapowiadany przełom w Quick.Cms

Tej wersji skryptów Quick.Cms nie mogliśmy się doczekać z wielu powodów. OpenSolution zapowiadali. że proces powstawania tej wersji będzie rozciągnięty w czasie. Nie wszystkie dodatki będą dostępne od razu a część z nich zakwalifikowana jako bardziej zaawansowane objawi się w wersji o symbolu EXT +. Po styczniowej premierze Quick.Cms EXT 6 wreszcie pojawiła się wersja, która dopełnia udoskonalone odpowiedniki wszystkich funkcjonalności z wersji 5.5 i , co bardzo mile zaskoczyło, zwłaszcza wiele funkcjonalnych nowości.

Stare dobre skrypty.

Do momentu pojawienia się wersji 6, Quick.Cms klasyfikowany był jako CMS do małych stron, wizytówek, ewentualnie średnich serwisów, min ze względu na rodzaj bazy, którą stanowiły pliki płaskie. Zaletą tego rozwiązania, docenianą przez wielu webmasterów, były bardzo niskie wymagania, prostota instalacji bez konieczności zaawansowanego konfigurowania publikowanych skryptów, prosty wręcz intuicyjny interface. W ciągu minuty skrypt można było uruchomić i opublikować w dowolnym miejscu, które spełniało chyba najmniejsze wymagania publikacyjne z wszystkich możliwych CMS-ów. Skrypty były bardzo czytelnie napisane i modyfikowanie ich było czystą przyjemnością. 


Co się zmieniło w nowej wersji?


W mojej opinii wszystko, a konsekwencje tych zmian będą ogromne tak dla użytkowników jak i webmasterów. Na szczęście zmiany te w większości są niezwykle pozytywne. Zacznijmy od tego, że włożono ogromną energię w dokumentacje. W myśl zasady, że czego nie uda się intuicyjnie odkryć to na pewno znajdzie się w dokumentacji, stworzono dokładne opisy zmiennych konfiguracyjnych, które w większości pozostawiono w pliku config.php odchudzając panel administracyjny. Każda zmienna jest opisana dodatkowo z linkiem do konkretnej linijki dokumentacji wraz z przykładem możliwych i domyślnych parametrów. Pliki płaskie zastąpiła baza SQLite pozwalająca na o wiele bardziej zaawansowane funkcjonalności, możliwe do uzyskania w prostszy sposób niż pozwalały na to flat files. Panel administratora zyskał zupełnie nowy layout, o wiele bardziej funkcjonalny i rzec można na czasie. Kompletnie zmieniono obsługę dodatków, które po zainstalowaniu w wygodnym panelu konfiguruje się teraz za pomocą tzw widgetów. Obsługę banerów przejął teraz nowo napisany Quick.Slider, który dzięki przemyślanej prostocie działa stabilnie i bardzo szybko się ładuje. Struktura plików jest dosyć podobna do tej z wersji 5.5 ale nastąpiło tu kilka istotnych zmian min ze względu na inny rodzaj bazy. W tej wersji pojawiła się funkcjonalność buforowania strony, przebudowano formularze, zastosowano HTML 5, skoncentrowano sie na widgetach które od tego momentu pełnia funkcje nie tylko urozmaiceń ale także pozwalają zmieniać i konfigurować dodatki. Dzięki nim można wyświetlać listy stron, treści,  w dowolnym miejscu i dowolnej podstronie. Uruchamiać funkcjonalności wstawiane w treści jak formularze, menu, galerie, slidery, dodatkowe skrypty. Pojawił się rozbudowany dodatek TAGS, świetnie nadający się do obsługi blogów. Samo zarządzanie bazą SQLite wygodnie pozwala na szybkie modyfikowanie treści i ustawień dzięki tabelom i komendom SQL. 

Jakie będą konsekwencje zmian?


Konsekwencje zmian w nowej wersji mogą być ogromne i wszystkie pozytywne. Wdrażanie stron wymaga teraz przynajmniej dwukrotnie większej ilości czasu. Na początku trzeba przebrnąć przez obszerną dokumentację. Jednak efekt końcowy jaki można osiągnąć wykorzystując ten skrypt do stworzenia strony internetowej jest czymś zupełnie innym niż to co mogliśmy zaoferować do tej pory. Quick.Cms 6 EXT i wersja rozbudowana EXT 6 + jest nadal szybki i na pewno nie jest już bardzo prosty. Nawet producent opisuje go jako "Wszechstronny i prosty w obsłudze system zarządzania treścią" i to prawda. Znaczenie prostoty skryptów wcześniejszego rozwiązania zainfekowało panel administracyjny, który teraz obsługuje się jeszcze prościej i szybciej. Szybkość działania skryptów nie jest mniejsza na tyle by to odczuć w małym serwisie natomiast w dużych niewątpliwie powinna górować nad poprzednikiem. Tak czy inaczej inne rynkowe rozwiązania zostają w tyle. Możliwości budowania większych serwisów, daje ogromne pole do popisu webmasterom pozwalając na osiąganie ciekawszych i bardziej poważnych celów oraz wyższej jakości wykonywanych serwisów. Co za tym idzie większej satysfakcji.
Nowe wersje Quick.Cms to świetna propozycja dla tych, którzy oferują już nie tylko małe serwisy. W przyszłości skrypty te rozwijając się w tempie jakie obserwujemy mogą stać się lepszą alternatywą dla rozwiązań takich jak Joomla czy Wordpress. Ponieważ wzrasta świadomość użytkowników, którzy szukają coraz częściej narzędzi szybkich, stabilnych, łatwych w modyfikacji a przede wszystkim bezpiecznych. Z pewnością możemy potwierdzić, że przełom jaki był zapowiadany w nowej wersji nastąpił i jest bardzo obiecujący. 

Quick.Cms EXT 6 ( 449 zł netto)  oraz Quick.Cms EXT 6+ (599 zł netto)  są już dostępne w naszej ofercie.

Zawsze możesz dowiedzieć się więcej
na temat nowego Quick.Cms EXT
Dodaj komentarz
Podziel się tym adresem
Do góry