Nadchodzą nowe - opcje sklepowe.

19 marca Opensolution, producent, Quick.Cart i Quick.Cms zapowiedział swoim partnerom rozpoczęcie prac nad rozbudową funkcji sklepowych w Quick.Cms. Ext. To dobra wiadomość dla tych, którzy oczekiwali na jakiś ruch firmy w kierunku ewolucji skryptów Quick.Cart.
Skrypty, na których od 2010 r. budujemy serwisy sklepowe obchodzą w tym roku 15-lecie swojej obecności na rynku. Na corocznych spotkaniach z partnerami wielokrotnie zadawaliśmy pytanie o przyszłość tych rozwiązań. Zaraz po sporym przeskoku z Quick.Cms 5x opartego na bazie plików płaskich do 6.0 wykorzystującego SQLite w 2015 r. pojawiły się głosy o tym, że to właśnie może być kierunek rozwoju dla Quick.Cart'a. Jednak dopiero po 3 latach doświadczeń z wprowadzaniem zmian funkcjonalnych w edycjach Quick.Cms.Ext 6.1-6.6, otrzymaliśmy jasny komunikat o planie rozwoju funkcjonalności sklepowych.

Hipotetycznie zakładając, że jeszcze w tym roku mogłaby pojawić się wersja Quick.Cms.Ext z opcjami sklepowymi będącymi w pełni alternatywą dla Quick.Cart zastanówmy się:

Co to oznacza dla tych, którzy już korzystają ze skryptów Quick.Cart?

 

  1. Zmiana bazy plików płaskich na SQLite to ogromny przeskok jeśli chodzi o możliwości rozbudowy takiego sklepu, a także ilości przetwarzanych danych.
  2. Większa stabilność bazy i hipotetycznie łatwiejsza integracja z systemami magazynowymi.
  3. Ze względu na to, iż twórcy tych skryptów cały czas myślą nad uproszczeniami, a już nie wiele tu da się uprościć naszym zdaniem, jakość dokumentacji, szybkość działania aplikacji, czy ilość dodatków na pewno się nie pogorszy.
  4. Możliwości przejścia ze starych skryptów Quick.Cart do Quick.Cms będzie na początku dosyć utrudniona. Opensolution nie chcąc opóźniać wydania wersji 6.7 planuje po jej publikacji rozwiązanie kwestii migracji z Quick.Cart.Ext.
  5. Pod kątem wdrożenia projektów sklepowych przewidujemy raczej zwiększenie ilości godzin prac wdrożeniowych. Choć w przyszłości na pewno możliwa będzie ich optymalizacja dzięki lepszej dokumentacji, rozwiązaniom bazujących na tzw. dodatkowych parametrach, widgetach i wielu gotowym przykładom modyfikacji przygotowanym przez Opensolution.
  6. Stabilniejsze działanie sklepu z większą ilością danych, ale nie ma co przesadzać. To nadal nie będzie system, w który będzie można wrzucić tysiące produktów bez konsekwencji zwolnienia działania strony.) Na pewno zwiększy się stabilność pracy dla równolegle pracujących administratorów.
  7. Możliwość budowania bardziej zaawansowanych serwisów z opcjami zakupowymi.

 

Czego na pewno nie wiemy?

 

  1. Ile będą kosztować nowe skrypty. Do tej pory Quick.Cart.Ext kosztował 899 netto, a pełna wersja Quick.Cms.Ext 599 netto. Na ile rozbudowa tego drugiego podroży jego cenę?
  2. Ile będzie trwać wdrożenie. Tego dowiemy się po pierwszym wdrożeniu serwisu sklepowego. 
  3. Nie wiemy też jaka będzie przyszłość starego dobrego Quick.Cart.Ext. Czy wersja 6.7 okaże się ostatnią?

 

No to na czym stoimy?

 

Prawie 10 lat temu rozpoczęliśmy przygodę z wdrażaniem naszych projektów do Quick.Cart i Quick.Cms. Przez ten czas min. dzięki podejściu producenta upewniliśmy się, że skrypty te mają przyszłość i stanową mocny element naszej oferty. Zadawaliśmy sobie też pytanie jak daleko można posunąć się z wdrożeniami bazując na tych rozwiązaniach skryptowych. Quick.Cart.Ext w ostatniej wersji mimo odświeżenia panelu administracyjnego, wprowadzenia mnóstwa poprawek wynikających po konsultacji z partnerami nadal wielu kwestiach był ograniczeniem choćby ze względu na integracje z innymi aplikacjami. Za to Quick.Cms.Ext tych ograniczeń został pozbawiony. Od samego początku system ten był bardzo atrakcyjny tak pod względem możliwości wdrożeniowych jak i podejścia Opensolution do jego dystrybucji jednak przeznaczony przede wszystkim do budowy małych i średnich serwisów. Czy po zmianach będzie to narzędzie do budowy sklepów na jakie od kilku lat czekamy? Okaże się prawdopodobnie już niedługo.

Ekipie Opensolution kibicujemy, by jak najszybciej powstała pełna wersja z niezbędnymi funkcjonalnościami, która otworzy nowy rozdział w zastosowaniach Quick.Cms na rynku e-commerce. Będziemy w miarę możliwości informować o postępach i już nie możemy doczekać się pierwszego wdrożenia takiej wersji.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z listą funkcjonalności wersji Quick.Cms.Ext 6.6, w której oprócz koszyka pojawia się coraz więcej funkcjonalności będącej substytutem Quick.Carta.

 

 

Zawsze możesz dowiedzieć się więcej
na temat Quick.Cms EXT i Quick.Cart EXT
Podziel się tym adresem
Do góry