1945. Nowe zniewolenie

Na zlecenie krakowskiego oddziału IPN przygotowaliśmy 40 sekundowy spot animowany na rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Krakowa. Animacja przypomina o prawdziwym znaczeniu tych wydarzeń...

– W ciągu stu lat po odrodzeniu Polski mieliśmy tylko pięćdziesiąt lat wolności i aż pięćdziesiąt lat zniewolenia, które rozpoczęło się w 1939 roku atakiem Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. W latach 1944-1945 nasz kraj, jego terytorium i ludność, stały się przedmiotem ponownej agresji ze strony Związku Sowieckiego. Wkraczająca Armia Czerwona była narzędziem zniewolenia Polski. Pierwsze wolne wybory odbyły się na naszym terytorium dopiero w 1991 roku – przypomniał dr Maciej Korkuć - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie. 

Krótki film edukacyjny został zaprezentowany 18 stycznia 2018 r. podczas konferencji prasowej Oddziału IPN w Krakowie, a następnie udostępniony na fejsbukowym profilu IPN odziału w Krakowie. W ciągu pierwszej doby obejrzało go ponad 15 tys. osób.

 

 

Scenariusz, reżyseria i animacja: Jarosław Migoń
Współpraca animatorska: Jacek Widor
Muzyka i dźwięk: Krzysztof Filus (Orange Studio)
Konsultacja historyczna: dr Maciej Korkuć
Współpraca produkcyjna po stronie IPN: dr Michał Wenklar
Produkcja: grafiQa Elżbieta Migoń 2017

 

Do góry